ESPAGNE 2019-2020

Primera Division
Alaves Dep. Athletic Bilbao Atletico Madrid Barcelona Fc Betis Seville Real Balompie Celta de Vigo RC Eibar SD Espanol Barcelona RCD Getafe CF Granada CF
Leganes CD Levante UD Osasuna CA Real Madrid Real Mallorca Real Sociedad San Sebastian Real Valladolid CF Sevilla Fc Valencia CF Villareal CF
Segunda Division
Albacete Balompie Alcorcon AD Almeria UD Cadix CF Elche CF Extremadura UD Fuenlabrada CD Girona Fc Huesca SD La Coruna Dep
Las Palmas UD Lugo CD Malaga CF Mirandes CD Numancia de Soria CD Ponferradina SD Racing Santander Rayo Vallecano Madrid Real Oviedo Real Zaragoza
               
Sporting Gijon Tenerife CD                
Segunda Division B - Grupa 1  (Without B or Reserve teams)
Atletico Baleares Coruxo CF Ibiza UD Internacional CF Langreo Las Rozas de Madrid Marino Luanco Melilla UD Pena Deportiva Pontevedra
             
Racing Ferrol Rayo Majadahonda San Sebastian de Los Reyes              
Segunda Division B - Grupa 2  (Without B or Reserve teams)
Amorebiata SD Arenas Getxo Barakaldo CF Burgos Calahorra CD Cultural Leonesa Guijuelo CD Haro Izarra CD Leioa
         
Logrones UD Real Union Irun Salamanca UD Tudelano CD Unionistas Salamanca          
Segunda Division B - Grupa 3  (Without B or Reserve teams)
Andorra CF Badalona CF Castellon Cornella Ebro Ejea Gimnastic Tarragona Hercules Alicante La Nucia Llagostera
         
Lleida Esportiu Olot Orihuela Prat AE Sabadell CE Fc          
Segunda Division B - Grupa 4  (Without B or Reserve teams)
Algeciras CF Atletico Sanluqueno Badajoz CD Cartagena Fc Cordoba CF Don Benito Linense RB Marbella Merida UD Real Murcia
     
Recreativo Huelva San Fernando CD Talavera CF UCAM Murcia Villarrobledo Villarrubia Yeclano Deportivo      
Andalucia Occidental y Ceuta - Tercera Division  (Without B or Reserve teams)
Arcos de la Frontera Atletico Antoniano Ceuta CA Ciudad Lucena CF Conil de la Frontera Coria CF Ecija Balompie Gerena Lebrijana UB Los Barrios
     
Pozoblanco CD Puente Genil Rota CD San Roque Cadiz Utrera Sevilla Xeres CD Xerez Deportivo      
Andalucia Oriental y Melilla - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Alhaurin de la Torre Antequera Atletico Porcuna Ciudad de Torredonjimeno El Ejido CD El Palo Huetor Tajar Huetor Vega Linares Dep. Loja CD
   
Mancha Real AD Maracena UD Motril CF Polideportivo Almeria Real Jaen River Melilla Torreperogil Velez    

Andalucia - Autonomicas - Groupe 1  (Without B or Reserve teams)

Alcalla del Valle

Aroche CF Atletico Algabeno Atletico Espeleno Cabecense Cartaya AD Castilleja CF Chiclana CF Ciudad Jardin Guadalcacin CD
       
Isla Cristina CF La Palma CF San Jose AD Rinconada Tomares UD Torreblanca Viso Graphenstone UP        

Andalucia - Autonomicas - Groupe 2  (Without B or Reserve teams)

Alhaurino CD Arenas de Armilla CD Atarfe Industrial Athletic Coin  Begijar CF Berja CF Cantoria 2017 CD Casabermeja CD Celtic CF Pulianas Churriana de la Vega CD
 
Cubillas Fc Estepona FS CD Guadix CF Juventud Torremolinos Martos Rincon CD Malaga San Pedro UD Villacarrillo CF Villanueva CD Arzobispo  

Aragon - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Almudevar Atletico Monzon Barbastro UD Belchite 97 Binefar Borja Brea de Aragon Calamocha Cuarte CD Fraga UD
Illueca CF Robres San Juan de Mozarrifar Sarinena Tamarite CD Tarazona Teruel CD Utebo Valdefierro CD Villanueva CF

Aragon - Autonomicas - Groupe 1  (Without B or Reserve teams)

Actur Pablo Iglesias CD Biescas UD Casetas UD Saragoza Delicias CD Magallon AD Mallen CD Mequinenza CD Pena Ferranca Pena Fragatina Penas Oscenses CD
     
Sabinanigo San Lorenzo de Flumen UD Santa Anastasia CF Tardienta AD Villa de Alagon CF Zaragoza Fc 2014 Zuera CD      

Aragon - Autonomicas - Groupe 2  (Without B or Reserve teams)

Alcaniz CF Alcorisa CD Alfinden AD Andorra CF Atletico Calatayud Calatorao CD Carinena CD Saragosse Caspe CD Cella CF Epila CF
   
Fuentes CD Herrera CD La Almunia Montecarlo UD Saragosse Morata CD Quinto CD San Jose UD Utrillas CD    

Asturias - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Caudal de Mieres Ceares Colunga Condal Covadonga Gijon Industrial Lealtad Lenense SD L'Entregu Llanera UD
 
Llanes Mosconia Grado Navarro CF Praviano Real Aviles San Martin del Rey EISM Siero Pola Club Tuilla Urraca CF  

Asturias - Autonomicas  (Without B or Reserve teams)

Astur CF Atletico Lugones Aviles Stadium CF Berron CF Blimea Club Asturias Candas CF Colloto SD La Madelena de Morcin CF Llaranes CF Nalon CF
Podes CF Racing Guia Norte Astur Real Titanico Roces CD San Claudio UD Rivero Tineo CD Turon CD Union Comercial Universidad Oviedo Valdesoto CF

Cantabria - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Atletico Albericia Barquereno CD Barreda Bezana Cartes UC Cayon Escobedo Gimnastica Torrelavega Guarnizo CD Laredo
 
Ribamontan al Mar Samano UD Selaya Siete Villas Solares SD Textil Escudo Torina Barcena Tropezon Vimenor  

Cantabria - Autonomicas (Without B or Reserve teams)

Atletico Deva Atletico Mineros CDE Castro Fc Colindres CD Gama SD Los Rios CD Meruelo EMF Miengo Fc Naval CD Reinosa Noja SD
   
Nueva Montana SD Ramales CD Revilla de Camargo SD Rinconeda de Polanco Fc Santillana EMD Valle Lebaniego CDE Velarde CF Muriedas Villaescusa SD    

Castilla La Mancha - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Almagro Almansa UD Atletico Ibanes Azuqueca Calvo Sotelo Puertollano Conquense Guadalajara CD Illescas CD La Roda CF La Solana CF

 
Madridejos Manchego Ciudad Real Pedroneras CD Quintanar del Rey Socuellamos Yugo Tarancon Toledo Torrijos CD Villacanas  

Castilla La Mancha - Autonomicas - Groupe A (Without B or Reserve teams)

Almodovar CF Atletico Tarazona Atletico Tomelloso Campillo AD Carrion UD Cultural Valdeganga Daimiel RC Huracan Balazote La Fuente UD Manzanares CF
     
Membrilla CF Miguel Turreno CD San Clemente San Jose Obrero CD Sporting Alcazar Sporting La Gineta Union Criptanense      

Castilla La Mancha - Autonomicas - Groupe B (Without B or Reserve teams)

Hogar Alcarreno AD Horche ACDM Marchamalo Mocejon CD Mora Noblejas CD Orgaceno CF Pantoja CD Patrocinio CDE Puebla CD
     
Qum Fc Sesena CF Sonseca CD Sporting Cabanillas Talavera Formacion Dep Urda CD Yuncos CD      
Castilla y Leon - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Almazan Arandina Atletico Astorga Atletico Tordesillas Becerril Campos Bembibre Bupolsa Burgos Burgos Promesas 2000 Cristo Atletico Gimnastica Segoviana
     
La Baneza La Granja La Virgen del Camino Real Avila Real Burgos SAD Santa Marta UD Zamora CF      

Castilla y Leon - Autonomicas - Groupe A (Without B or Reserve teams)

Atletico Candeleda Atletico Palencia 1929 Briviesca Norpetrol Calasanz de Soria CD Carejas Paredes CDF Castilla Palencia CD Colegios Diocesanos CD Cultural Cebrerena CD Internacional Vista Alegre Racing Lemeno
   
San Esteban de Gormaz CD San Jose Soria CD Sporting Uxama Burgo Tardelcuende CD Turegano CF Unami CP Villacayo Nela CF Villamuriel CD    

Castilla y Leon - Autonomicas - Groupe B (Without B or Reserve teams)

Bejar Industrial CD Benavente CD Betis CF Valladolid Bovedana CD Ciudad Rodrigo CF Fabero CD Hergar Camelot CD La Cisterniga CF Laguna de Duero Mojados CDF
     
Navega CD Onzonilla CD Penaranda Bracamonte CD Ribert CD Universidad Valladolid CD Villa de Simancas CD Villaralbo GCE      
Cataluna - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Banyoles CE Castelldefels Cerdanyola del Valles Europa Figueres UE Granollers EC Horta Barcelona Igualada CF L'Hospitalet Manresa CE
Peraleda CF Pobla Mafumet Reus Deportiu San Cristobal Terrassa Sant Andreu Santfeliuenc Barcelona Sants UE Barcelona Terrassa Olimpica Vilafranca Vilassar de Mar UE

Catalunia - Autonomicas - Groupe A (Without B or Reserve teams)

Grama FE Santa Coloma Guineueta EE CF Jupiter CE La Jonquera UE L'Escala Fc Lloret CF Manlleu AEC Mataro ECE Mollet UE CF Palamos CF
         
Parets CF Rubi UE Sabadell Nord CF Tona UE Vic UE          

Catalunia - Autonomicas - Groupe B (Without B or Reserve teams)

Alcarras Fc Almacelles EFAC Asco Fc Atletic Sant Just Can Vidalet CF El Catillar CE Gava Mar CF Martinenc Fc Barcelona Martorell CF Montanesa CF
     
Sant Ildefons UE Santboia Tarrega UE Valls UE Viladecans UD Vilanova la Geltru CF Vista Alegre UD      
Comunidad Madrid - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Alcala RSD Alcobendas Sport Atletico Pinto Carabanchel El Alamo CD Flat Earth Moratalaz EF Aguilas Mostoles Navalcarnero CDA Parla
     
Pozuelo Alarcon San Fernando Henares Santa Ana DAV Torrejon CF Cazalda Trival Valderas Union Adarve Villaverde Boetticher      

Comunidad Madrid - Autonomicas Groupe 1 (Without B or Reserve teams)

Alcobendas Levitt CF Aravaca CF Atletico Villalba Barrio Pilar EF Canillas CD Madrid Complutense Alcala AD Concepcion EF Dosa CD Galapagar CD La Moraleja CF
     
Periso CF Rayo Ciudad Alcobendas San Agustin del Guadalix CF San Roque EFF CD Sporting Hortaleza Tres Cantos CF Villanueva del Pardillo FC      

Comunidad Madrid - Autonomicas Groupe 2 (Without B or Reserve teams)

Arganda EF Ciempozuelos CF Ciudad Los Angeles CD Colonia Moscardo CD Coslada CD Fortuna CD Internacional Mostoles Los Yebenes San Bruno CD Lugo Fuenlabrada CD Mostoles CF URJC
       
Real Aranjuez Sitio de Aranjuez CD Ursaria CDE Vicalvaro CD Madrid Villarejo EMF Villaviciosa de Odon AD        
Comunidad Valenciana - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Acero Alcoyano CD Alzira Atzenata Beniganim UD Catarroja CF Crevillente Eldense Intercity Alicante Jove Espanol San Vicente
     
Novelda Olimpic Zativa Paterna Valencia Roda CF Villareal Saguntino Silla CF Vilamarxant CF      

Comunidad Valencia - Autonomicas Groupe 1 (Without B or Reserve teams)

Albuixech CF Alcala CF Xivert Alcora Almazora CD Almenara Atletic Alqueries CF Benicarlo CD Burriana CD Cabanes CD Huracan Moncada
     
Manises CF Nules CF Onda CD Pucol UD San Pedro CF Soneja CD Vall de Uxo UD      

Comunidad Valencia - Autonomicas Groupe 2 (Without B or Reserve teams)

Aldaia CF UD Atletico Benimar Atletico Vallbonense Barrio del Cristo UDJ Bunol CD Burjassot CF Discobolo La Torre AC Godella CF La Eliana CD FB Paiporta CF
   
Quart de Poblet UD Rayo San Antonio Benageber Requena SC Ribarroja CF San Marcelino CD Torre Levante CF Valencia Torrent CF Utiel CD    

Comunidad Valencia - Autonomicas Groupe 3 (Without B or Reserve teams)

Alcacer CF Alginet UD Canals UD Carcaixent UD Castellonense UD Denia CD Enguera CD Javea CD L'Alcudia UE Llosa de Ranes CD
   
L'Olleria CF Muro CF Pedreguer CD Pego CF Portuarios Disarp UD Racing Rafelcofer Sueca SD Tavernes de la Valldigna CF    

Comunidad Valencia - Autonomicas Groupe 4 (Without B or Reserve teams)

Almoradi CD Athletic Torrellano Benferri CF Benidorm SFFCV Callosa Deportiva Calvari Benidorm CF Elda Elitei Project CF Horadada UD Illicitana Raval CFE Independiente Alicante
     
Murada CD Orihuela Petrelense UD Rayo Ibense UD Alicante Redovan FB CF Thader CD Universidad Alicante CD Villajoyosa CF      

Estremadura - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Aceuchal Arroyo Azuaga Cacereno Polideportivo Calamonte Coria CD Diocesano Caceres Fuente de Cantos UD Jerez Llerenense
 
Miajadas CD Montijo UD Moralo Olivenza CP Plasencia Polideportiva Trujillo CF Valdivia CP Valverdeno RCP Villanovense CF  

Estremadura - Autonomicas Groupe 1 (Without B or Reserve teams)

Amanecer CP Atletico Torremejia Calamonte UD Chinato CP Don Alvaro CD Guarena CPVO Jaraiz CF Las Hurdes  CF Malpartida CP  Montehermoso CP
       
Moraleja Cahersa CP Piornal CF San Servan CD Talayuela CP Valdefuentes AD Zarceno CD        

Estremadura - Autonomicas Groupe 2 (Without B or Reserve teams)

Alburquerque CPVO Atletico Pueblonuevo Cheles CP Codosera CF Gevora CD Guadiana CD La Albuera Faesal CD Lobon AD Oliva CPVO San Jorge AD Alor
         
Santa Marta CD Sanvicenteno CP Talavera UD Real Valdelacalzada Villar del Rey Industrial          

Estremadura - Autonomicas Groupe 3 (Without B or Reserve teams)

Atletico Zafra UD Berlanga CD Campanario CF Castuera CD Frexnense UD Gimnastico Don Benito Gran Maestre CPVO Hernan Cortes CD Ilipense Zalamea CD La Estrella UC
       
Nueva Ciudad CD Olympic Peleno Riberena SP Santa Amalia CD Usagre CD Villafranca SP        
Galicia - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Alondras Arenteiro Arosa SC Arzua CSD As Pontes CD Barco Bergantinos Choco Compostella Estradense CD
 
Ourense CF Ourense UD Paiosaco Hierros Polvorin Lugo Pontellas CD Porrino Rapido Bouzas Silva La Coruna Somozas Villalbes  

Galicia - Autonomicas Groupe 1 (Without B or Reserve teams)

Atletico Arteixo Atletico Coruna Boimorto CF Boiro CD Dubra SD Fisterra SD Foz CD Galicia Mugardos SDC Laracha CF Lemos Club
Noia CF Puebla CF Pobra Residencia SD Ribadeo Fc San Tirso SD Abegondo Sarriana SD Sigueiro CF Sofan SD Viveiro CF Xallas Fc Santa Comba

Galicia - Autonomicas Groupe 2 (Without B or Reserve teams)

Atios UD Porrino Atletico Arnoia Barbadas UD Beluso CD Celtiga Cultural Areas CD Gran Pena Fc Juvenil Ponteareas SD Juventud Cambados Moana CD
 
Mondariz CF Poligono San Ciprian Porrino Industrial Portonovo SD Ribadumia CF Valladares CD Velle CD Villalonga Fc Sanxenxo Xuventud Sanxenxo  

Islas Baleares - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Alcudia Andratx Binissalem Collerense Constancia Esporles Felanitx Ferriolense Formentera Ibiza Islas Pitiusas
 
Llosetense Manacor Platges de Calvia Poblense Portmany SD San Rafel Santa Catalina Atletico Santanyi Soller  

Islas Baleares - Autonomicas - Ibiza  (Without B or Reserve teams)

Atletico Jesus CD Bahia San Agustin CD Ciudad de Ibiza CF Inter Ibiza CD Luchador Fc Penya Blan i Blava Penya Independent Penya Sant Jordi ES Sant Josep UE Santa Gertrudis AE

Islas Baleares - Autonomicas - Mallorca  (Without B or Reserve teams)

Alaro Atletico Rafal Cala Millor Campos Cardassar Genova Inter Manacor La Union Palma Llubi Murense CD
Petra Porreres Rotlet Molinar Sant Jordi CE Santa Maria UE Serverense Sineu Son Cladera CD Palma Son Veri Xilvar

Islas Baleares - Autonomicas - Menorca (Without B or Reserve teams)

Alaior CE Atletic Ciutadella Ferreries CE Mahon UD Menorca CD Mercadal Migjorn CD Penya Ciutadella ES Sami UE Sant Lluis CCE
                 
Sporting Mahon                  
Islas Canarias - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Atletico Paso Atletico Tacoronte Atletico Union Guimar Buzanada Gran Tarajal Ibarra La Cuadra Union Puerto Lanzarote Mensajero Panaderia Pulido
     
San Fernando Maspalomas Santa Ursula Tamaraceite UD Tenisca Union Viera Vera CD Villa Santa Brigida      

Islas Canarias - Autonomicas - Gran Canaria (Without B or Reserve teams)

Arguineguin CD Arucas CF Balos UD Becerril CD Guia Costa Ayala UJ Doramas CD El Cotillo CD La Oliva Estrella CF Sardina Guia UD Ingenio CD
 
Maspalomas CD San Antonio Pilar UD San Pedro Martir CD Tablero CD Tahiche CD Lanzarote Teror Balompie UD Union Pedro Hidalgo Union Sur Yaiza CD Victoria RC  

Islas Canarias - Autonomicas - Las Palmas (Without B or Reserve teams)

 
Argual CD El Cano EF Tazacorte Fuencaliente UD La Rosa CD Los Llanos Aridane UD Mazo UD Norte UD Barlovento Tijarafe UD Union Brenas CF  

Islas Canarias - Autonomicas - Tenerife (Without B or Reserve teams)

Aguilas CD San Aquilino Anaza AD Atletico Granadilla Atletico San Juan Atletico Victoria Cruz Santa UD Guancha CD Icodense UD Las Zocas Orotava UD
       
Puerto Cruz CD San Lorenzo CD  Constancia San Miguel Arcangel CD Santos Reyes CD Sauzal CD Union Tejina        

La Rioja - Tercera Division (Without B or Reserve teams)

Alberite CCD Alfaro Anguiano Arnedo Berceo Calasancio Casalarreina CF Comillas CF La Calzada CDFc Logrones SD
   
Naxara Oyonesa Pradejon River Ebro Varea Vianes Villegas CD Yague    

La Rioja  - Autonomicas  (Without B or Reserve teams)

Agoncillo Aldeano CD Autol CD Banuelos CD Cenicero CD Pena Balsamaiso Racing Rioja CF Rapid Murillo San Lorenzo CD Ezcaray San Marcial CD
                 
Tedeon CD                  
Murcia Region - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Aguilas Atletico Pulpileno Churra EDMF Ciudad de Murcia CAP El Palmar CF Huercal Overa Lorca Deportiva Lorca Fc Los Garres Murcia Mar Menor
       
Mazarron Minera Dep Minerva Alumbres Muleno Olimpico Totana Plus Ultra CD        

Murcia Region - Autonomicas  (Without B or Reserve teams)

Abaran CF Algar CD Alhama EF Archena SFC Atletico Balsicas Bala Azul CD Beniel CD Bullense CD Cabezo de Torres CF Caravaca UD
     
Cieza Ciudad de Calasparra CF El Esparragal CD La Union CF Molina CF Racing Murcia City Villa de Fortuna CD      

Navarra - Tercera Division  (Without B or Reserve teams)

Ardoi Elkartea Baztan Elizondo Beti Kozkor Beti Onak Burlades Cirbonero Corellano CD Cortes Fontellas CD Huarte
Lourdes CD Murchante CD Mutilvera Pamplona Pena Azagresa Pena Sport San Juan Subiza Txantrea Valle Egues

Navarra - Autonomicas  (Without B or Reserve teams)

Alesves CD Villafranca Aoiz CD Atletico Artajones Avance Ezcabarte Bidezarra Fc Cantolagua CD Sanguesa Erriberri CD Gares CD Idoya CD Infanzones CD
     
Iruna CD Lagunak SD Mendi CD Oberena CD River Ega CD Zarramonza CD Zirauki CD      
Pais Vasco - Tercera Division (Without B or Reserve teams)
Ariznabarra CD Balmaseda Basconia Beasain Deusto Bilbao Durango Gernika Juventud Somorrostro Lagun Onak Pasaia KE
 
Portugalete San Ignacio Victoria Santurtzi CD Santutxu Sestao River Sodupe UC Tolosa CF Urduliz FT Vitoria Nanclares  

Pais Vasco - Autonomicas - Alava (Without B or Reserve teams)

Alegria CD Amurrio Club Ansares Ascentium CD Aurrera de Vitoria CD Colegio San Prudencio AD El Pilar Marianistas CD Hauskaitz KK IruBat Santa Lucia SD Lakua Arriaga CD Lakua de Vitoria Gasteiz CDF
     
Laudio San Rokezar CD Mercedarias KE Salvatierra SD San Viator AD Urgatzi KK Zaramaga CF Zuia de Futbol AD      

Pais Vasco - Autonomicas - Guipuzcoa (Without B or Reserve teams)

Amaikak Bat KE Anaitasuna CD Anorga KKE Aretxabaleta KE Bergara KE Beti Gazte KJKE Elgoibar CD Euskalduna SD Hernani CD Mondragon CF
       
Mutriku FT Oiartzun KE Ordizia KE Touring KE Urola KE Zarautz KE        

Pais Vasco - Autonomicas - Vizcaya (Without B or Reserve teams)

Abanto CD Aurrera de Ondarroa Bermeo Taldea Derio CD Dinamo San Juan CF Elorrio CD Erandio SD Galdakao CD Gatika KT Getxo CD
     
Indautxu SD Iurretako KT Padura CD San Pedro SD Sestao Sondika CD Uritarra CD Zamudio